Ako politikov odťahujú od riešenia skutočných problémov.

Včera som napísal článok o tom ako rozpoznám skutočného politika. Ste dobre vzdelaný človek a chcete byť pre svoju rodinu, komunitu a štát užitočný.  Máte charizmu a oslovíte ľudí v svojom okolí. Stanete sa poslancom mesta možno aj VUC a máte plnú kontrolu riadenia nad svojou prácou. Poviete si ideál. Na začiatok určite. Ale ako to zvyčajne pokračuje?

Ak si nieto všimne, že na VUC majú za poslanca dobrého a charizmatického človeka, ktorý dobre vyberá problémy ktoré chce ako poslanec riešiť, poteší sa. Ak ešte aj disponujete menším analytickým tímom priateľov ktorí sú schopní odmerať stav Vašich „problémov“ (ktoré chcete meniť) či analyzovať procesy tak ako idú teraz (dobre či zle) a navrhnúť zmeny k dobre vytýčenému cieľu, tak to je potom paráda. Ak riešite naozaj reálne problémy ľudí a máte taký dobrý cit určiť tie správne ciele, naviac poznáte svoje kompetencie poslanca a dokonca ste zvolili aj správnu komunikáciu, tak sa scenáristi a režiséri veľmi potešia. Majú hotového človeka aj s tímom. Dnes je skutočne veľká núdza o dobrých charizmatických hercov v politike. Charizma a schopnosť osloviť voličov je fajn (to je to čo potrebujeme súdruhovia), už stačí len aby ste bol spokojný s postavením herca (a to býva niekedy menší ale určite riešiteľný problém).

Čas na ponuky.

Prišiel čas na ponuky. Najprv Vám budú „Vaši noví priatelia“ nápomocní pri riešení Vašich už rozbehnutých procesov zmien.  Identifikujú, že by ste bol ďaleko viac úspešný ak by ste mal viac zdrojov (peňazí, ľudí, priestor v médiách). Preto Vám ponúknu rozšíriť Váš tím o dobrých analytikov, ponúknu Vám aby ste na zabezpečenie zdrojov používal ich osvedčené platformy kde sa vyzbierajú pre Vašu dobrú myšlienku peniaze a to celkom transparentne a čestne. Znie to krásne, konečne zaplatíte svojich kamarátov ktorí Vám do tohto okamžiku pomáhali skoro zadarmo. Postupne Vám prezradia „Vaši noví priatelia“ svoje know-how. Zdroje sú rôzne, peniaze máme v EU, sú tu „mimovládky“, fondy od Japonska až po Nórsko. Stačí správne požiadať, no a na to tu je náš Jožko, Janko, Zuzka… na mene nezáleží. Stačí zobrať nášho človeka do Vášho tímu a dokážeš oveľa viac. V tomto štádiu je všetko čo sa dozviete pravda.  Pohnú sa veci akoby zázrakom. Niečo čo sa neriešilo roky, zrazu ide. To je tá správna metóda. Začínate si nadávať, že ste to nevidel skôr. Miestne noviny si všimnú Vašu prácu a potom nasleduje regionálne vydanie korzára, korza, večerníka… príde prvé pozvanie na rozhovor zatiaľ len pre internetovú televíziu, ale televíziu.  Potichu ale aj nahlas za začne hovoriť o tom, že takýchto ľudí potrebujeme aj v parlamente. Ak ste družný typ dostanete prihlášku do strany za člena. Ak nie,  a ste len obyčajný človek dostanete ako osobnosť možnosť byť na kandidátke do parlamentu aj bez členstva v strane. Život je krásny. Pomáhate ľuďom a ste šťastný.

Čas na zmenu cieľov.

Postupne sa zapĺňa deň nášho úspešného politika. Čas nik nepredbehol. Deň má len 24 hodín. Postupne Vy, náš politik stále a stále, viac a viac veríte svojím ľuďom v tíme. Už nie sú my a oni. Nakoniec už tím navrhuje čo riešiť. Tento problém sme v tíme identifikovali ako ten, na ktorý najľahšie zoženieme peniaze. A budeme úspešní. Ak sa nám to podarí, tak už volali z TV, že radi natočia 40s video do hlavnej spravodajskej relácie. A máme tu aj ponuku, že ak porozprávame o tomto probléme, tak budeme mať 30 minút v teleráne. A aby sa nám lepšie spalo, tak nám svoje pohostenie a svoj byt v Bratislave ponúkol stranícky kolega. No a po teleráne máme pozvanie od podpredsedu na obed. Stačí v TV ozvučiť tento problém a máme krásne 3 dni v Bratislave. A naviac nám pomôžu aj s tým mostom cez našu miestnu rieku. Veď ako inak sa dostaneme na podpredsedníčku vlády, ktorá má fondy EU pod palcom? Jeden dobrý nápad, za druhým. Už ich ani všetky s tímom nestačíte realizovať.

Práve náš politik stratil nie len plnú kontrolu riadenia nad svojou prácou, dokonca niekedy stráca aj kontrolu sám nad sebou. Teraz je na mieste otázka, kto teraz riadi proces? Len málo ľudí si ju ale dokáže v tomto momente položiť.

Čas pre herca.

Ak všetko dobre ide a dav prijíma Vás, nášho politika kladne, nastane čas – Č. Sú politici ktorí čakali v straníckych štruktúrach aj desiatky rokov na svoju chvíľku, kedy nastane ich čas – Č. Režisér to vedel a preto keď ten čas prišiel, tak herca povolal do hlavnej úlohy. Niekedy vymeniť predsedu. Niekedy založiť novú stranu. Niekedy kandidovať za prezidenta. Náš človek má mnohoročnú skúsenosť, že režisér má zdroje na realizáciu všetkého. Berie to ako príležitosť na svoje sólo. Nastupuje, exceluje. Dav ho miluje. 25% davu je jeho. Oplatilo sa do neho investovať čas a peniaze. Ďalej život ide rovnako ako predtým, len on už dostáva lepšie peniaze. Problémy ktoré ozvučuje mu určuje „jeho“ tím. On sa samozrejme namaká, to je samá televízia, rozhlas, stretnutia s voličmi, stretnutia so sponzormi strany. Niekedy sám seba prichytí, že problém ktorý ozvučuje už nepozná. Absolútne mu nerozumie. Ale nevadí. Má skúsenosti, vykecá sa. Aby náš človek vynikol pozveme do TV aj úplného idiota. Voliči radi porovnávajú. Náš herec v politike nepozná skutočné ciele zmien  ktoré ale verejne presadzuje. Postupy už nie sú jeho postupy. Práve preto od neho už dávno odišli jeho priatelia ktorých mal okolo seba na začiatku. Náš herec politiky si na plnú funkciu riadenia ani nespomenie. Žije si svoj sen.

Príde ešte čas pre politika? O tom rád napíšem nabudúce.

Ing. Andrej Halaga
6.5.2022

Neprešlo jazykovou úpravou!