Mnohí ľudia po tom čo si zvolia to najlepšie čo vedia bývajú sklamaní. Za svoj život som počul veľa krát, keby som to tak vedel, volil by som iného. Tento je herec bez vlastného názoru prípadne psychopat, sociopat a mnoho iných prívlastkov. Otázka je teda zásadná? Dá sa rozpoznať politik od herca v politike?
Samozrejme dá. Je to ale rovnaké ako s rozpoznávaním všetkého. Aby sme rozpoznali originál od kópie potrebujeme dobre poznať vlastnosti originálu. Bez toho sa to nedá. Základná vec je teda nie to, čo o tom či onom kandidátovi nevieme, ale podstatné je to čo o ňom vieme. Samozrejme rôzne reklamné agentúry pracujú tak, aby presvedčili nás voličov na kandidáta o ktorom nič nevieme. Keď nič nevieme, nevieme o ňom ani nič zlé. A to sa snažia prezentovať ako jeho výhodu. Zamyslime sa. Rozoznáte originál výrobku keď nepoznáte jeho vlastnosti? Alebo je to práve naopak? Áno, originál rozoznáme spoľahlivo len vtedy, že o ňom vieme čo najviac, najlepšie všetko. Ak sme originál nikdy nevideli, neochutnali, nemáme s ním žiadnu osobnú skúsenosť tak to nie je výhodou nového výrobku o ktorom jeho reklama tvrdí, že je lepší ako originál. Nič zlé sa o tomto novom politikovi nepíše, tak je najvhodnejší? Blbosť, že? Cez to všetko, že je to veľmi nelogické a skúsenosť s fakeom máme osobne každý, pri politike na ten istý reklamný podvod stále a stále skočí minimálne polovica voličov. Smutné!
Podobná stratégia je použitá aj pri starých politikoch. O ich neúspechoch nebudeme písať a budeme vyvyšovať jeho kladné vlastnosti, aj keď jediným kladom politika či političky je jeho vzhľad. Tento má pekné jamky v líčkach. Táto politička všetko citlivo vníma. Ak sa zamyslime čo všetko je vydávané za výhodu politika, tak niekedy nám rozum zastane. Áno je pravda, že tento politik má pravdepodobne najmenej desať detí s deviatimi matkami, ale o všetky svoje deti sa vzorne stará. No to je výhoda? Pre 20% Slovákov asi áno. A naviac bude stavať nové byty. Počul som aj dobrý slogan k tejto činnosti. Ešte raz sa so mnou vyspíš a zajtra už budeš spinkať v novom byte. Smutné!
Teda čo sú základné vlastnosti politika? V prvom rade je to schopnosť prevziať plnú funkciu riadenia štátu. Čo je plná funkcia riadenia? No to je postup pri ktorom máme celé rozhodovanie vo svojich rukách. Vieme čo robíme a vieme prečo to robíme a vieme ako to robíme. Skladá sa z týchto krokov:
- slobodne a sám definujem problém a zverejním svoju definíciu problému a aj cieľ prečo chcem tento problém riešiť a čo chcem dosiahnuť ako cieľ
- zmeriam, alebo dám zmerať v akom stave sa tento problém nachádza dnes na začiatku zmeny (túto skutočnosť samozrejme zaznamenám a publikujem)
- analyzujem (dám analyzovať odborníkom) všetky procesy a navrhnem cestu k cieľu. Aj to samozrejme zverejním a poctivo odkomunikujem
- zozbieram či navrhnem všetky postupy (môžu byť aj veľmi rôzne) ktoré riešia môj problém a menia vektor procesu tak, aby výsledok smeroval k nášmu cieľu
- vyberiem ktoré postupy budem preferovať a tieto zdrojovo zabezpečím (teda zabezpečím to finančne, personálne, časovo, rozumovo) postupy začneme realizovať
- zmeriam (nechám zmerať) momentálny stav a porovnám na stav ktorý som zmeral na začiatku. Vyberiem dve/tri najlepšie postupy podľa merania a ostatné zruším a ich zdroje prerozdelím na úspešné postupy. Posilním to čo funguje
- ak sme ešte nedosiahli cieľ, tak sa vrátim k analýze a pri zmene podmienok revidujem postup procesov ktoré mi pracujú a rýchlejšie smerujem k cieľu.
Ako teda rozoznať politika od politického herca? Jednoducho. Herci rovnako ako v divadle nastupujú do svojej role a scenár už majú v ruke. Niektorí to majú lepšie naštudované, iní scenár nečítajú a nechajú si radiť priebežne. Viete u niekoho mozgová kapacita nepustí. V každom prípade vedia, že majú nad sebou režiséra aj scenáristu ktorí mu jasne prikážu, či dnes budú hrať komédiu či tragédiu. Oni si ho vybrali ako šaša či tragéda. On je len herec. Tak ak chce svoje peniaze musí dobre hrať.
Herci v politike teda nastupujú až v časti budovania tímov na realizáciu postupov a zmien ktoré ale oni ani nedefinovali, nezmerali a situácii často krát, ani nerozumenú. Naviac nepoznajú skutočný cieľ. Poznajú len to, čo sa verejne prezentuje ako cieľ. Ak si urobíme analýzu procesu a nakreslíme vektor zmeny, tak ich zmena k verejne deklarovanému cieľu nesmeruje ani náhodou. Nehnevajte sa na nich. Oni len hrajú svoj scenár. Za to sú herci platení. To je pre nich normálne. Naša chyba, že volíme hercov a nie politikov.
Ak teda chcete rozpoznať herca v politike, stačí keď mu položíte jednoduché otázky.
- Ako ste vybrali Váš problém ktorému sa venujete?
- Akú metódu ste zvolili aby ste určili jeho prioritu (či sa tomu venovať a míňať na to naše zdroje)?
- Ako ste zmerali v akom stave tento problém je?
- Koho ste vybrali na meranie aktuálneho stavu?
- Máte vo vašej strane odborníkov na túto oblasť, alebo ste použili externú firmu?
Garantujem Vám, že herec v politike na Vás bude pozerať ako na zjavenie z nebies. Nikdy nič nemeral, nič neanalyzoval, nič neprepočítaval. Nikdy nič neriadil. On nastupuje v procese neskôr a všetko predtým za neho urobí jeho scenárista či režisér. Smutné je, že častokrát sú to tí istí ľudia ktorí manažujú aj jeho politickú konkurenciu. Jeden rieši jeden „problém“, inému pridelia iný „problém“ ale nik nerieši skutočné problémy Slovenska ako celku a jeho postavenia vo svete. Prečo? Najčastejšie preto, lebo za riešenie skutočných problémov hercov nemá kto zaplatiť.
A skutoční politici ktorí aj vedia aj chcú, na to nemajú zdroje aby niečo reálne zmenili. Na to potrebujú podporu Slovákov. Tú ale nedostanú nakoľko v TV a zahraničných novinách vydávaných na Slovensku o ňom napíšu, že nie je dobrým človekom. Tak ho Slováci znenávidia. Ak je divný tak za to, že je divný. Ak je výnimočný tak za to, že je výnimočný. Ak je úspešný tak za to, že je úspešný. Presne tak, ako im to napíšu v novinách. Na Slovensku je to tak.
Ing. Andrej Halaga
(5.5.2022)
Neprešlo jazykovou úpravou!