Môj komentár napísaný na FB 23.10.2020

Dnes budem trošku dlhší. Mnoho priateľov sa ma pýta, aký je môj osobný názor na otázku testovania na Covid19. Rád ho napíšem. V prvom rade celý život pracujem ako človek ktorý zbiera, ukladá a vyhodnocuje informácie a potom na základe týchto vyhodnotení prijíma konkrétne kroky a pripraví plán na zmenu, ktorú potom aj realizuje. Po kvalitnom zbere informácii a dobrej analýze som nikdy nemal problém prijať a to aj osobne, konkrétne rozhodnutie. Po prijatí rozhodnutia sa vyberie tá správna metóda a ideme na realizáciu.
.
Vír SARS-CoV-2 sa chová v matematickom popise takto. Po napadnutí človeka človek 3dni nič nepociťuje a nie je ani infekčný. Potom je cca 5 dní veľmi infekčný a šíri nemoc všade naokolo. Prvé príznaky ochorenia má ale daný človek až na 6-ty deň od nakazenia, niektorí sú ale celý čas bezpríznakoví (žiadna teplota, žiadna strata chuti, žiadny suchý kašeľ, nič). Ak tieto parametre hodíte do počítača, prídete na to, že máme problém. Problém sa volá exponenciálne šírenie. Každý kto je nositeľom víru SARS-CoV-2 má cca 3 dni, keď vírus šíri naplno, ale nepociťujeme žiadny príznak choroby. Ak by sme to nechali tak ako to je, zanedlho sa nám na svete nakazia všetci. Nik nemá proti SARS-CoV-2 imunitu. Koľko percent ľudí z nakazených bude aj chorých som nenašiel, jediné publikované číslo je počet mŕtvych z počtu nakazených a to je v podmienkach Slovenska 0,4%. Jednoduchá matematika 5450000 * 0,4% = 21800 mŕtvych. Niektorí hovoria, že choroba sa prestane šíriť, ak bude nakazených 50%-70% ľudí. Teda na Slovensku minimálne 10900 Slovákov (hlavne deduškov, babičiek a trvalo chorých) mŕtvych. Napíšem to tvrdšie – 10900 Slovákov udusených, nakoľko SARS-CoV-2 Vám na konci nedovolí dýchať a Vy sa udusíte. Toľko suché čísla. ☹️
.
Ako z toho von? Nemusíte byť expert na čísla, aby ste si spočítal, že jediným riešením je uzatvorenie, trasovanie a testovanie. Čo to znamená v ľudskej reči?
– Pre chorých uzatvorím hranice štátu/mesta. T.j. keď ku nám niekto bude chcieť prísť, tak len ak bude mať test na SARS-CoV-2, že je negatívny alebo už má protilátky a je vyliečený.
– Každý kto sa chce voľne hýbať, tak dostane program ktorý bude zaznamenávať kde si sa pohyboval s maximálnou presnosťou. Mnoho kontrol na ulici kontroluje, či nemáš teplotu a či máš u seba mobil so spusteným štátnym trasovacím programom. V Číne má ich trasovací program len tri stavy. Keď si zelený – chodíš kde chceš, žltý – stretol si sa s niekým, kto bol chorý – 10 dní chodíš obmedzene, červený – si chorý, si v izolácii a ak nemáš príznaky tak len 10 dní. Potom si žltý a nakoniec znovu zelený.
– Každý kto má zvýšenú teplotu ide na testovanie, je jedno kde ho odchytili (nákupné stredisko, ulica, práca) Ak je chorý, tak všetkých ktorých stretol (algoritmus na ako dlho a na ako „tesne“ Číňania neprezradili) v posledné dni sa zmení v ich telefóne na žltý. Ak chcú mať znak zelený, idú aj oni na testovanie. Ak sa zmení znak na červený, tak idú na testovanie povinne. Ak nie, príde polícia a idú na testovanie a potom aj do väzenia.
.
Aby to bolo ale celé úspešné, tak musíte „cestovanie“ občana po tom, čo mu potvrdili vírus vyhodnocovať do 24 hodín. Najlepšie okamžite. Takto vieme krivku nakazenia držať dole a nepreťažiť nemocnice. Prečo je to dôležité? Keď sa na začiatku choroby v NY preťažili nemocnice, tak číslo mŕtvych bolo 0,9%, podobne v Taliansku. A to už by bolo na Slovensku minimálne 24525 udusených a mŕtvych.
.
Toľko čísla a postupy. Čo máme na Slovensku? Nič. Neuzatvorili sme poriadne ani hranice pre chorých. Predseda vlády priznal, že trasovanie nefunguje a štátny program nie sú schopní spustiť ani na dobrovoľnej báze. Ešte nedali ani príkaz operátorom, že každý telefón musí mať dátový prístup na štátny server zadarmo. Viac menej uvedený online server ani nemáme. Češi majú nejakú online karanténu, ktorá ale komunikuje cez bluetooth – kravina. Ostalo nám teda len priznať, že sme cez leto neurobili NIČ, alebo vymyslieť testovanie, bomba akcia. Jediná vec ktorá nám ostala, BOMBA akcia. Spôsob testovania, ktorý ale zvolila naša vláda, je natoľko amatérsky, že pri tomto testovaní sa môže viac ľudí nakaziť, ako bude odizolovaných. Ale teraz nemyslím na druhých, hlavne sa tam môžem nakaziť ja. Preto sa testovania nezúčastním. Pôjdem na testy, keď to bude potrebné, do neštátneho zariadenia ktorému dôverujem. Samozrejme potom čo skončí BOMBA akcia.
.
Ak ste niektorí vystrašení, že nič nemáme a pomrieme, tak to nie je pravda. Máme ešte ten lockdown. Teda zavrieť všetkých na minimálne 20-30 dní doma a počkať, kým zomrú tí, ktorí zomrú a vyzdravejú tí, ktorí ochoreli. Drahé riešnie, ľudsky aj ekonomicky. Tu už ale ekonómovia musia spočítať, či obete aj na životoch po páde ekonomiky nebudú vyššie ako počet udusených na SARS-CoV-2.
.
Toľko som chcel na vysvetlenie. Na záver jednu skúsenosť. Keď som bol v roku 1985 na škole MIT Moskva, tak na prvý pohľad bolo možné rozoznať Moskovčana od Sibírčana. Tí chlapci a dievčatá zo Sibírskej časti ZSSR boli tak nejak životaschopnejší. Zaujímal som sa prečo. Odpoveď ma prekvapila. Kolega z Tomska mi povedal, vieš ak ku nám príde zima -40C a ty nepočúvaš rady odborníkov, tak neprežiješ. Ty tu na škole vidíš len tých čo počúvali a prežili. Preto sme určite životaschopnejší! Na túto jednoduchú pravdu myslím aj dnes. Nie ja určite nepôjdem na miesto, kde bude 1000 infekčných výterov robiť zubár alebo nepoučená zdravotná sestra, nakoľko im to povolili a oznámili aj BINGO prémiu 700,-€. Túto BOMBA akciu vynechám. Testovať sa ale určite pôjdem, ak to bude potrebné a prínosné. Nechcem byť biologickou zbraňou pre svoje okolie.
.
Všetkým prajem peknú a hlavne rozumnú sobotu a nedeľu.