Kto najviac ohrozoval chlieb náš každodenný?

Počítače u nás mali prácu. Pracovníci v závode PORS sa veľmi smiali, že príde prvý vírus a naše počítače sa odstavia a radi sa vrátime na spracovanie k nim do PORS-ky. Ich škodoradostné varovanie sme brali vážne. Pamätám si, ako sa rozšíril v ČSSR prvý vírus. Volal sa Yankee Doodle. Ten nás obišiel, ale Michelangelo ten nás zasiahol naplno. Televízne noviny hlásili, že nám nič nehrozí, nakoľko ani polícia ani banky a ani žiadna štátna správa nepoužíva počítače so systémom DOS na kritické procesy štátu. To bolo pekné. Vírus sa mohol rozšíriť len disketou, tak preto sme rýchlo označili všetky naše diskety vytlačenou nálepkou a ak sa u niekoho našla disketa bez nášho označenia, tak to bol veľký problém. Pamätám si ako ma volali z dopravy v Košiciach, že nemôžu pracovať nakoľko sa im veľmi divne správa ich počítač. Vtedy som videl prvý krát Michelangela. Svoj prvý zakódovaný HDD v živote. U seba v práci som sa na to pripravil. Prečítal som si ako sa data zachraňujú. Základ bol, aby ste vírus z počítača neodstránili, nakoľko vírus (ak bol funkčný) Vám dáta pri kopírovaní vrátil do ich pôvodného stavu. Mal som kábel LPT-LPT. Vedel som prepojiť cez LPT dva počítače a všetky dáta pomocou funkcie LINK v NC prekopírovať na HDD druhého počítača. To by ale nesmel do počítača na doprave nik špŕtať. Kým som prišiel do Košíc zachraňovať, tak disk bol v systéme pekne viditeľný, vírus odstránený a všetky dáta z HDD stratené. Ako sa hovorilo v Košiciach, ta fasa.

Na moju otázku kto? Mi bolo odpovedané, že syn upratovačky študuje na Vysokej škole technickej a on bez ich dovolenia používal počítač po pracovnej dobe a počítač nakazil. Potom, kým prídem chcel opraviť a zahladiť stopy. Zahladil. Našťastie mali na disketách predpísanú zálohu dát po skončení uzávierky minulého mesiaca. Počítač som nanovo nainštaloval, program som nahral zo svojej zálohy a diskety s archívom boli našťastie čitateľné. Tak sme neprišli o všetko. Jedna sobota a nedeľa zadávania a boli zahojení. Pre mňa to bola ale veľká škola. Pri školení zodpovednosti za škody na PC sme na upratovačku nemysleli.

Na túto nepríjemnosť sme už pomaly aj zabudli a zrazu mi večer volá generál domov, že prišiel do práce vedúci nákupu a volá jemu, že počítač ktorý je v kumbále na obchodom, je zapnutý. Čo má vedúci obchodného robiť? Volať generálneho bolo síce zvláštne, ale čo už. Nakoniec dobre že volal. Ráno som sa spýtal Ivety či včera kontrolovala vypnutie počítača v kumbále na obchodnom. Iva mala ten zvyk, že kým išla domov skontrolovala či sú všetky počítače vypnuté. Dobrý zvyk to bol! Iva ma ubezpečila, že počítač bol vypnutý a kumbál uzamknutý. Otázka rovnaká ako v Košiciach kto? Áno, aj naša upratovačka v Prešove mala syna ktorý študoval na vysokej škole. Tento počítač, po pretestovaní, bol pre istotu tiež nakazený vírom. Na šklaktrafenie.

Preto som začal rýchlo hľadať dobrý bezpečnostný software na zamedzenie prístupu iným osobám do nášho počítača. Najlepšie sa osvedčil SUP od firmy Alwil Praha. Od nich sme začali používať aj ich antivírusový systém AVAST a používam ho dodnes. Program Alwilu nahrádzal shell systému MS DOS. V pamäti počítača nebežal command.com. Po prihlásení sa menom a heslom objavila sa na obrazovke Vaša ponuka, ktorá Vám umožnila spustiť len tie programy, ktoré Vám povolil Váš admin (Správca Užívateľských Programov). Administrátor SUP-a som bol len ja a Iva. SUP kontroloval aj použitie diskiet, linkovanie portov a kódoval si HDD ako iné zariadenie. Teda ak niekto aj zaviedol systém MS DOS zo svojej diskety na náš HDD nevidel a ani nevedel na nás HDD nič zapísať. Mohol samozrejme urobiť Format C: /s, ale to by bol poriadny bezpečnostný incident. To by neprešlo ani upratovačke. Počítače som zaplomboval, aby ich nik neotvoril a niečo naviac tam nenapojil (napr. svoj pevný disk). Od tohto momentu sme nikdy neriešili problém s vírusom na našich PC-čkách. SUP slúžil roky a veľmi dobre.

Odpoveď na otázku: „Kto najviac ohrozoval chlieb náš každodenný?“  je jasná. Upratovačky! Tetušky ktoré mali od všetkého kľúče a doma synov ktorí radi hrali kradnuté a zavírené hry na cudzích počítačoch. Nebolo im to umožnené. No shell, no cache, no problem!

Neprešlo jazykovou úpravou!